رسول مهر و محبّت، حضرت محمّد(ص) فرمود: در زمان غفلت نماز مستحبی بخوانید، اگر چه فقط دو رکعت باشد.
اصحاب سئوال کردند؛ یا رسول الله(ص) زمان غفلت چه زمانی است؟.
حضرت(ص) فرمود: میان نماز مغرب و عشاء است، در آن زمان دو رکعت نماز(نماز غفیله) بخوانید.

 


چگونگی به جا آوردن نماز غفیله:

 

•  نیّت؛
دو رکعت نماز غـفیله می خوانم برای رضای خدا،

• بعد از قرائت سوره حمد، تلاوت دو آیه(۸۷ و ۸۹) از سوره انبیاء؛

«وَ ذَا النُّونِ اِذ ذَهَبَ مُغاضِباً  فَـَـظـَنَّ اَنْ لَنْ نَقـْدِرَ عـَلـَیهِ فَنادى فى الظـُُّلُـما تِ اَنْ لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ‌ الظـّا لِمِیْنَ فَا سْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الغَـمِّ وَ کَذلِکَ نُنْجى الْـمُؤمِنِینْ»

 یعنی؛  و ذَا النُّونِ – یونس نبی(ع) -  را به یاد آور در آن هنگام که خشمگین شد، آنان را نفرین کرد و از میان قوم خود رفت. می اندیشید که ما بر او تنگ نخواهیم گرفت، امّا هنگامی که در کام نهنگ فرو رفت در آن  ظلمت هاى تاریک صدا می زد؛ … بار پروردگارا! جز تو معبودی نیست، منزّهی تو از هر عیـبى، و من خود از ستم کاران بودم، پس ما دعاى او را اجابت کردیم و او را از غمّ نجات دادیم و این گونه ما مؤمنین را نجات می دهیم.

 

 رکعت دوم نماز:

• بعد از قرائت حمد، قرائت آیه ۵۹ از سوره انعام؛

 

« … وَ عِنْدَهُ مِفْتاحُ الغَیْب لا یَعْلَمُها اِلاّ هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فىِ الْبَرِّ وَ الْبَحرِ وَ ما تسقُطُ  مِن وَرَقَةِ اِلاّ یَعْلَمُها وَ لا حَبَّةٍ‌ فىِ ظـُلـُمات ‌الاَرْضِ وَ لا رَطـبٍ ولا یابِسٍ الاّ فیِ کِتابٍ مُبینْ»

 یعنی؛ … و کلیدهای غیب تنها نزد اوست، جز او کسی آن ها را نمی داند، او هر آن چه در خشکی و دریاست می داند(حتّى) هیـچ برگی از درختی نمی افتد مگر آن که او از افتادن آن مطلّع است  و هیچ دانه ای در تاریکی زمین نیست و هیچ تر و خشکی موجود نمی باشد مگر این که  در کتاب آشکار( قرآن ) ثبت است.

 

•  قنوت؛

دست ها را به قنوت بلند کرده این دعا را می خوانیم؛ « … اَ لّلهمَََّ اِنّى اَسْئلُـکَ بِمَفاتیحِ الْغیبِ التّى لایَعْـلَمُها اِلاّ اَنْت اَنْ تُصَلِّیَ عَلى محمّد وَ آلِ محمّد وَ اَنْ تَفـْـعَـل بى … سپس حاجات خود را بیان می کنیم و بعد از آن این دعا را می خوانیم: اللُّهم اَنْتَ وَلیُِّ نِعْمَتی وَ القادِرُ عَلى طَلِبَتى تَـعْلَمُ حا جَتی فَاَسْـئَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیهِ وَ عَـلَیْهِمِ ا لسّلامُ لـَمّا قَضَیتَها لِی.»

andishe11.persianblog.ir/post/7

//////////////////////////////////////

اسرار تسبیحات حضرت زهرا (علیهاالسلام)

http://www.niksalehi.com/din-andishe/archives/140758.php#more

 

نماز غفیله
كیفیت نماز غفیله
امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: میان مغرب و عشاء دو ركعت نماز بخواند، در ركعت اول بعد از حمد این آیه را بگوید:
«و ذا النّون اذ ذهبَ مغاضباً فظنّ ان لن نقدر علیه فنادی فی الظّلمات ان لا اله الا انت سبحانك انّی كنت من الظّالمین فاستجبنا له و نجّیناه من الغمّ و كذلك ننجی المؤمنین».
و ذو النون (صاحب ماهی، منظور یونس پیغمبر فرزند من است) چون خشمگین رفت پنداشت هرگز بر او تنگ نخواهیم گرفت. پس در ظلمات ندا كرد: جز تو خدایی نیست، تو منزهی، همانا من از ستمكارانم. پس او را اجابت كردیم و از غم رهایش دادیم و مؤمنین را این چنین رها می گردانیم.
و در ركعت دوم بعد از حمد، آیات زیر را:
«و عنده مفاتیح الغیب لا یعلمها الا هو و یعلم ما فی البرّ و البحر و ما تسقط من ورقه الا یعلمها و لا حبّه فی ظلمات الارض و لا رطبٍ و لا یابسٍ الّا فی كتاب مبین».
و كلیدهای غیب نزد اوست و جز او كسی آن را نمی داند و آن چه در خشكی و دریاست می داند و برگی بر زمین نمی افتد و هیچ دانه ای در تاریكیهای زمین نیست، مگر كه از آن آگاه است. و تر و خشكی نیست مگر كه در كتاب روشن ثبت افتاده است.
بعد دستها را به قنوت برداشته و این دعا را می خوانی:
«اللّهمّ انّی اسئلك بمفاتح الغیب الّتی لا یعلمها الّا انت ان تصلّی علی محمّد و آل محمّد و ان تفعل بی كذا و كذا».
و به جای این كلمات حاجات خود را به هر زبانی كه بتواند از خدا بخواهد، و پس از آن بگوید:
«اللّهم انت ولیّ نعمتی و القادر علی طلبتی تعلم حاجتی فاسئلك بحقّ محمد و آله علیه و علیهم السّلام لمّا قضیتها لی».
بارالها، تو را به اسرار غیب، كه جز تو كسی آن را نمی داند، سوگند می دهم كه بر محمد و دودمان او درود فرستی و درباره من چنین و چنان كنی.
بارالها، تو ولی نعمت منی و به برآوردن نیاز من توانایی و حاجت مرا می دانی. سوگند به حق محمد و آل او، كه بر او و بر آنان درود باد كه حاجت مرا برآوری.

http://www.andisheqom.com/Files/ebadat.php?idVeiw=1524&level=4&subid=1524